Ana și Cristi Frățilă – Nu ne dorim să fim celebri, ne dorim să construim ceva!
Antreprenori cu experiență
de Alla Stâncaru Luncă
Octombrie 2025
Sunt proprietarii lanțului de magazine „Gustul de Acasă” din Paris și împrejurimi – 12 la număr! Dar când îi vezi și mai ales când stai de vorbă cu ei... nu ai crede așa ceva. Ana și Cristi sunt antreprenori, patroni de ceva vreme. Primul magazin a fost deschis în 2010, dar muncesc de dimineața devreme până seara târziu, de cele mai multe ori alături de angajați. Drumul lor nu a fost ușor până au realizat ce au azi.
Cei care intră în orice magazin „Gustul de Acasă” găsesc produse din România, dar și din Ucraina. Clienții sunt români de pe ambele maluri ale Prutului, ucraineni, polonezi, lituanieni, dar și francezii mai încearcă uneori gustul românesc. Ei sunt mai ales clienți fideli la Măcelăria familiei Frățilă. În Aulnay-sous-Bois, unde am fost eu pentru interviu, măcelăria e lângă magazinul „Gustul de Acasă”. Au carne proaspătă și mezeluri mai „sofisticate”.
Au ajuns în Franța din România – Țara Oașului (Cristi) și Bistrița (Ana) – de copii, Cristi în special, care avea 13 ani, iar părinții lui au venit la muncă în Franța prin 1996, când a fost un val masiv de plecări din țară. A fost greu să se adapteze la un alt sistem de învățământ, într-o altă limbă. Dar a fost mai bine pentru el decât pentru miile de copii rămași acasă cu bunicii, în timp ce părinții munceau în străinătate pentru un trai mai bun. Când s-a făcut mare, Cristi s-a apucat de muncă și a înființat o firmă de construcții.
Ana a venit în Franța la 19 ani și a muncit în domeniul restaurației. Acum se ocupă mai mult de partea de marketing a „Gustului de Acasă”, dar se implică în tot și pune umărul. Și nu-i place să fie în față, e modestă, chiar se ascunde de presă. Cristi este un bărbat foarte înalt – după cum vedeți în poze - abia reușeam să țin telefonul mai sus ca să pot înregistra. Dar nu privește oamenii de la înălțime, cu superioritate. Râde mult, molipsitor, și te face să te simți bine în preajma lui, dar și a Anei. Fac echipă bună și au o familie frumoasă împreună cu cei trei copii ai lor. Cristi este puternic și la propriu, și la figurat. Se simte unde pune mâna să ridice ceva și a învățat în timp să depășească obstacolele.
Acum, când scriu aceste rânduri, ei sunt în febra pregătirii «Festivalului de la Fermă» – cum au intitulat primul eveniment de acest fel, organizat de familia Frățilă împreună cu familia Boc – Daiana și Dumitru – antreprenori și ei în Aulnay-sous-Bois. Despre ei – într-o altă poveste cu românii din Paris și împrejurimi.
Celebro mulțumește „Gustului de Acasă” – familia Frățilă – pentru că au fost parteneri la evenimentul de la Ambasada României la Paris, de relansare a aplicației și site-ului.
Aplicația poate fi descărcată gratuit de pe Google Play si Apple Store.
Ascultați interviul audio.
Editare audio și montaj: Oana Popescu







